nov 27 2013
Mindent a hóról – 10 kérdés és 10 válasz
Országszerte esett a hó, idén először nagy mennyiségben. Vajon mennyit tudtok a hó tulajdonságairól vagy magáról a havazás okairól? 10 kérdés és 10 válasz, amit a hóról, a havazásról tudni kell.
1. Miért nem esik hó nyáron?
Télen a levegő hőmérséklete már kis magasságokban is 0 °C alatt van. Tudjuk, hogy 0 °C alatti hőmérsékleten a víz, vagyis a levegőben levő vízpára átalakul szilárd halmazállapotú kis jégtűkké. Az aprócska jégtűk hópelyhekké tapadnak össze, és a földre hullanak.
Nyáron is 0 °C alatt van a hőmérséklet nagy magasságokban. Ott keletkezik is hó (havazás a magas hegyekben), de mire a hópelyhek a földre érnének a vastag, meleg földfelszíni levegőrétegekben vízcseppekké olvadnak.
2. Miért olvad meg a hó a háztetőn hamarabb, mint az aszfalton?
A vízszintes aszfaltra ferdén esnek a napsugarak, míg a ferdén álló háztetőre majdnem merőlegesen. Másrészt a háztetőt alulról a ház is fűti.
3. Miért olvad el a hó, ha megsózzuk, és miért nem fagy meg ekkor a hólé, holott a hőmérséklet 0°C alatt van?
Ha valamilyen sót, például konyhasót oldunk vízben, akkor a víz fagyáspontja csökken, vagyis 0 °C-nál alacsonyabb hőmérsékleten fagy meg. Minél töményebb az oldat – vagyis minél több sót oldottunk fel ugyanannyi vízben – annál alacsonyabb hőfokon következik be a fagyás. Ezért nem fagy meg a sós víz akkor sem, ha a hőmérő higanyszála több fokkal is a fagypont alá süllyed.
4. Miért kíván a gazda hótakarót a vetésre?
A hó jó hőszigetelő, ezért megvédi az alatta levő talajt az erős lehűléstől.
5. Miért hűl le gyorsabban a levegő téli éjszakákon, ha a talajt hó borítja?
Ha a földet nem fedi hó, akkor a talaj a nappal felvett hőt éjszaka részben a levegőnek adja át, ez lassítja a levegő lehűlését. Ha a földet hó borítja, ez a hőátadás csak kismértékben történhet meg. A hó ugyanis jó hőszigetelő, mivel sok levegőt tartalmaz.
6. Miért nem sikerülhet nagyon nagy hidegben a hógolyó?
Amikor a porhóból hógolyót gyúrunk, a nyomás hatására a hó sok helyen kissé megolvad. A nyomást megszüntetve a megolvadt víz újra megfagy, ezzel egymáshoz fagyasztja az addig különálló jégkristályokat, így a porhóból szilárd, alaktartó hógolyót nyertünk. Nagyon nagy hidegben előfordulhat, hogy nem sikerül a hógolyókészítés, mert a kezünkkel nem tudunk akkora nyomást kifejteni, hogy a jég olvadáspontja a hó hőmérséklete alá csökkenjen.
7. Miért és hogyan keletkezik a hó?
A hó akkor keletkezik be, ha erőteljes felfelé irányuló légáramlás van s közben a felhő hirtelen lehűl. Apró kis kristályok keletkeznek, melyekhez még vízcseppecskék hozzáfagynak és mikor a súlyuk már a szükségesre megnövekedett, megindul a havazás.
8. Miért olvad meg a hó enyhüléskor hamarabb a csatornafedeleken, mint a járda egyéb helyein?
A csatornafedeleket fémből készítik. A fém jó hővezető és kicsi a fajhője. Ezért az enyhe levegő hatására a fémcsatorna jobban felmelegszik, mint a járda burkolata, így megolvaszthatja a rajta lévő hóréteget.
9. Miért van az, hogy hideg téli időben egyszer hópelyhek esnek, máskor ellenben ónos eső esik?
A hópelyhek apró jégkristályokból állnak. Ilyen apró jégkristályok csak felhőkben, rendszerint több ezer méteres magasságban keletkeznek. Onnan csak akkor juthatnak le hozzánk, ha a közbeeső rétegben mindenütt nulla fokos vagy alacsonyabb hőmérséklet van, ellenkező esetben a jégkristályok esés közben vízcseppekké olvadnak el, és így jutnak a Föld felszínére.
Télen elég gyakran előfordul az is, hogy a felső és alsó hideg levegőréteg közé nulla foknál magasabb hőmérsékletű levegőréteg kerül. Ekkor a felső hideg rétegben keletkezett hó középső melegebb rétegben esőcseppekké olvad, amelyek az alsó fagyos réteget elérve jéggömböcskékké fagynak. Ez az az eset, amikor nem havazás, hanem ónos eső érkezik le a Földre.
10. Miért a fák tövénél kezd el olvadni a hó?
A sötétebb színű testek jobban elnyelik a rájuk eső fénysugarakat, mint a világosak. A világos hó meglehetősen jól visszaveri a ráeső napsugarakat, ezért csak kicsit melegszik, magától nehezen olvad. A sötét színű fatörzs sokkal több napsugarat nyel el, csak keveset ver vissza, így jobban melegszik, mint a hó. Ezért a melegebb fatörzs közelében a hó gyorsabban olvad, mint a fa törzsétől távolabb.
Varga Éva fizika honlapja: Mindent a hóról – 10 kérdés és 10 válasz | Kutatók a Neten
december 6, 2013 @ 10:21
[…] Válaszok Varga Éva blogjában […]
Időjárás András
március 4, 2018 @ 08:04
Nem kaptam választ, hogy a hegyekben miért esik több hó, mint máshol?
Nikoletta Selymesi
június 22, 2018 @ 21:23
Kedves Időjàràs Andràs a neve szerint magànak kène tudni vagy egy földrajz tanàrnak ès nem egy fizik a tanàrnak adott esetbe tanàrnőnek. Köszönöm
Nikoletta Selymesi
június 22, 2018 @ 21:24
Kedves Időjàràs Andràs a neve szerint magànak kène tudni vagy egy földrajz tanàrnak ès nem egy fizik a tanàrnak adott esetbe tanàrnőnek. Köszönöm